wtorek, 30 kwietnia 2013

Oryginalne american pancakes

Witajcie :),
przepraszam, że tak długo nie umieszczałam nowych postów, ale nawarstwiło mi się ostatnio sporo pracy i niestety musiałam na jakiś czas odstawić blogowanie. Dziś jednak udało mi się wygospodarować tyle czasu, aby zaprezentować Wam moje ostatnie dzieło: oryginalne amerykańskie naleśniki według przepisu Nigelli Lawson. Przepis niezwykle prosty i szybki w wykonaniu, a co najważniejsze naprawdę pyszny. Świetnie smakują z syropem klonowym lub (jak w moim przypadku) z golden syrupem oraz jagodami, które przełamują słodycz naleśników. Doskonale nadają się na leniwe śniadanie albo majówkowy deser :). Przepis na golden syrup znajdziecie w zakładce porady. Serdecznie polecam :). 
photo Sebastian Kowalski: https://www.facebook.com/KowalskiSebastianPhotography?fref=ts
przepis zaczerpnięty ze strony: http://www.nigellalawson.pl/przepisy/sniadanie/amerykanskie_nalesniki_na_sniadanie.php

składniki (ja zrobiłam połowę porcji):
  • 225g mąki
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 duże, roztrzepane jajka
  • 30g masła, rozpuszczonego i ostudzonego
  • 300ml mleka
  • masło do smażenia
wykonanie: 
  1. Wszystkie składniki umieść w mikserze i wymieszaj. 
  2. Odstaw ciasto na 20 min, żeby "odpoczęło"
  3. Smaż na patelni małe placuszki. Kiedy na górnej części naleśnika pojawią się bąbelki, przewróć go na drugą stronę na ok minutę.  
 Smacznego :)
photo Sebastian Kowalski
photo Sebastian Kowalski

photo Sebastian Kowalski

czwartek, 11 kwietnia 2013

Tradycyjna baba drożdżowa

Witajcie :)
Korzystając z dzisiejszej wiosennej aury chciałabym zaprezentować moją największą dumę tegorocznej Wielkanocy: tradycyjną babę drożdżową mojej mamy. W tym roku dopiero udało mi się ją wykonać samodzielnie, ponieważ przygotowanie jest dosyć czasochłonne i męczące, zapewniam jednak, że ciasto jest warte zachodu. Lekkie, aromatyczne, pięknie wypieczone, stanowi wspaniałą dekorację świątecznego stołu i, oczywiście, rozkosz dla podniebienia. Zdecydowanie warte polecenia wszystkim smakoszom i wielbicielom tradycyjnej polskiej kuchni. Zapraszam do wypróbowania i komentowania :).

photo Sebastian Kowalski https://www.facebook.com/KowalskiSebastianPhotography?ref=ts&fref=ts
składniki: 
  • 6 dkg drożdży
  • 15 dkg cukru
  • 250 ml mleka
  • 5-10 żółtek (ja dałam 9) 
  • 50 dkg mąki
  • 15dkg masła
  • rodzynki (opcjonalnie)
  • skórka pomarańczowa
  • migdały w płatkach (opcjonalnie)
wykonanie: 
  1. Drożdże rozcieramy z łyżką cukru. 15 dkg mąki zalewamy wrzącym mlekiem, ucieramy tak, aby nie było grudek, przykrywamy ściereczką i odstawiamy.
  2. Gdy masa przestygnie, łączymy ją z drożdżami i odstawiamy do wyrośnięcia. 
  3. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy do rozczynu, wsypujemy resztę mąki i starannie wyrabiamy ręką.
  4. Kiedy ciasto stanie się gładkie, lśniące i z pęcherzykami powietrza, wlewamy do niego po trochu, wciąż dokładnie wyrabiając, rozpuszczone i przestudzone masło.
  5. Na koniec dodajemy rodzynki, pomarańcze i migdały, a następnie ciasto wlewamy do formy i odstawiamy do wyrośnięcia w cieple, aż podwoi swoją objętość. Potem wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy.
Smacznego :)
photo Sebastian Kowalski

photo Sebastian Kowalski

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Plebiscyt na najlepszą formę

     Jest ich mnóstwo, w wielu (czasem bardzo egzotycznych) kształtach, wykonane z różnych materiałów... i jak tu się odnaleźć? Każdy typ form do pieczenia ma swoją specyfikę i nadaje się do tworzenia innych rodzajów wypieków. Jak jednak określić, którego z nich najbardziej potrzebujemy i który pozwoli uzyskać najlepszy efekt? Przygotowałam krótkie zestawienie rodzajów form do pieczenia z krótką ich charakterystyką (wzbogaconą o własne doświadczenia ;) ), jak również informacją, do jakich ciast najlepiej się nadają. Zapraszam do lektury :).
Generalnie wyróżniamy 5 rodzajów form:
zdjęcie zaczerpnięte ze strony www.nokaut.pl
zdjęcie zaczerpnięte ze strony www.okazje.info.pl
     formy stalowe - to najbardziej standardowy i  rozpowszechniony rodzaj na rynku. Dzięki zastosowanemu materiałowi są sztywne, co znacznie ułatwia napełnianie ich ciastem i przenoszenie do piekarnika, a także podnosi ich trwałość. Ponadto szybko i równomiernie się nagrzewają, dzięki czemu całe ciasto jest odpowiednio wypieczone. Dla lepszego efektu często zaopatrzone są w również kominek, co zapobiega niedopieczeniu środkowej części wypieków oraz klamrę z boku, ułatwiającą wyjmowanie z formy. Kolejnym plusem jest możliwość zakupu blachy pokrytej nieprzywierającą warstwą w wielu ciekawych kształtach (choćby blacha baranek, jak ta zamieszczona poniżej, której użyłam do upieczenia wielkanocnej baby) oraz możliwość mycia w zmywarce (należy jednak zawsze uważać, aby forma po umyciu nie była długo mokra, może bowiem szybko zardzewieć). Największymi minusami takich form jest konieczność ich natłuszczania lub wykładania papierem do pieczenia, zwłaszcza jeśli nie posiadamy wariantu z warstwą non-stick oraz stosunkowo ograniczony wybór kształtów. Dzięki swej uniwersalności nadają się do upieczenia wielu rodzajów ciast, począwszy od biszkoptów, będących bazą wielu innych ciast przez serniki na zimno, baby, drożdżówki aż na makowcach kończąc. Jedyny problem, jaki może się tu pojawić to wybór odpowiedniego kształtu. Niewątpliwie stanowią niezbędny element wyposażenia w każdej kuchni.
FORMA DO TARTY 30cm
zdjęcie zaczerpnięte ze strony www.dukapolska.com
  formy ceramiczne - te formy do ciast najlepiej nadają się  do przygotowywania różnego rodzaju tart i zapiekanek, ponieważ zazwyczaj przygotowanej w nich potrawy nie wykładamy (czy też raczej nie jesteśmy w stanie wyłożyć) z formy przed podaniem. Co więcej, trzeba je też natłuszczać przed użyciem, są stosunkowo ciężkie, mają niewielki wybór kształtów i mogą się potłuc lub uszkodzić. Wszystko to sprawia, że są zdecydowanie rzadziej spotykane w naszych kuchniach. Natomiast ich niekwestionowanymi zaletami jest sztywność, bardzo ważna przy pieczeniu kruchych i spodów, ekologiczny materiał  oraz dobre rozprowadzanie ciepła. Zazwyczaj da się bez nich obejść, jeśli jednak jesteście fanami tart i zapiekanek, okażą się  niezastąpione ;). 
Forma silikonowa RÓŻA
zdjęcie zaczerpnięte ze strony www.garneczki.pl
formy silikonowe - ten typ powstał stosunkowo niedawno, ale dzięki posiadanym zaletom szybko zdobył sobie wielu wielbicieli. Przede wszystkim w tym przypadku nie musimy natłuszczać formy przed włożeniem ciasta i nie ma najmniejszego problemu z jego wyjęciem, co jest wielkim atutem. Po drugie, dostępne są w wielu fantazyjnych kształtach, co pozwala uzyskać świetne rezultaty, nawet jeśli nie mamy dużych zdolności cukierniczych. Po trzecie, nie tracą swojego kształtu, więc możemy je przechowywać zrolowane (przydatne zwłaszcza w niewielkich kuchniach, lub gdy ilość posiadanych form zaczyna nas przygniatać ;) )Wreszcie są odporne zarówno na bardzo wysokie jak i bardzo niskie temperatury, co sprawia, że nadają się także do ciast na zimno. Niestety, formy silikonowe mają też swoje wady, do których należy zaliczyć giętkość, co utrudnia przenoszenie do piekarnika, stosunkowo dużą cena oraz szybkie zużycie, jeśli jakość kupionej formy okaże się nie najlepsza. Zakres ich zastosowań jest praktycznie tak szeroki jak form blaszanych, przy czym niektóre ciasta, jak choćby sernik może być  nieco trudniej wykonać. Godne polecenia wszystkim zakochanym w wypiekach, niezależnie od posiadanych umiejętności.
zdjęcie zaczerpnięte ze strony www.kangoo.pl
      formy aluminiowe: są zbliżone do stalowych, odróżnia je jednak kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze, są one lżejsze i delikatniejsze (łatwiej je zarysować), a dodatkowo pod wpływem wysokich temperatur również nieco plastyczne, co obniża ich trwałość. Podobnie jednak jak w przypadku ich metalowych odpowiedników trzeba je natłuszczać przed użyciem, są sztywne i dobrze utrzymują kształt ciasta, oraz łatwo i równomiernie się nagrzewają. Stanowią przydatne uzupełnienie wyposażenia domowego, nie są jednak nieodzowne, jeśli posiadamy chociażby formy blaszane, ponieważ również zakres ciast, które możemy w nich piec jest taki sam, a pamiętajmy, że jeśli pieczemy sporo, szybciej ulegną one zużyciu. 
zdjęcie zaczerpnięte ze strony www.wypiekarnia.pl
formy papierowe:  jest to już ostatni, raczej najmniej powszechny rodzaj używanych form. Jego właściwości związane są ze wszystkimi plusami jak i minusami materiału, z którego się je produkuje, są więc lekkie, jednak na tyle mocne, aby nie pękły ani nie odkształciły ciasta, nie przywierają, nie trzeba ich natłuszczać, są stosunkowo tanie i, co najważniejsze, jednorazowe. Foremki te nie występują w wielu kształtach, głównie są to dwa najbardziej popularne: okrągły (tortownica) i keksówka. Dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które do kuchni zaglądają nieczęsto, przez co zakup form jest nieopłacalny lub chcą upiec ciasto na prezent, bez obaw o odzyskanie blachy z powrotem ;). Wprawdzie nie wyczarujemy z nich wszystkich naszych cukierniczych zachcianek, niewątpliwie jednak sprawdzą się dobrze przy najbardziej klasycznych ciastach jak babki, keksy, serniki itp.

      To już wszystko. Mam nadzieję, że podany przeze mnie opis pomoże Wam w doborze tej formy, która będzie najlepiej odpowiadać Waszym potrzebom. Jaki typ Waszym zdaniem jest najlepszy? Zachęcam do komentowania :).