Domowy golden syrup
Ten bardzo prosty i szybki syrop stanowi bardzo przydatny dodatek w wielu wypiekach, jak również może być wykorzystany jako zamiennik dla syropu klonowego który, niestety, jest dosyć drogi. W sieci znaleźć można mnóstwo przepisów, ja wykorzystałam ten zamieszony na stronie Moje Wypieki, który udał się doskonale i dlatego podaję go również Wam z moją pełną rekomendacją :).
składniki:
- 1,2 kg cukru
- 650g wody
- ok 2 łyżek soku z cytryny
- W dość dużym garnku zagotować 200g cukru z 50 ml wody na średnim ogniu. Gotować do momentu, aż cukier się skarmelizuje i całość będzie rzadka i będzie miała piękny ciemnozłoty kolor (trzeba uważać, aby nie przypalić cukru, wtedy całość będzie gorzka), a następnie zdjąć z palnika.
- Do gorącego karmelu dodać ostrożnie 600g wrzątku (reakcja będzie prawie wybuchowa - należy być bardzo ostrożnym!), po czym sypać cukier i dodać soku z cytryny.
- Wszystko wymieszać, zagotować i gotować na minimalnym ogniu przez 45 minut, najlepiej nie mieszając w ogóle, aż syrop trochę zgęstnieje (ja musiałam gotować nieco ponad godzinę). Gorący syrop będzie jednak rzadszy, po wystudzeniu zgęstnieje. Jeśli mimo wszystko po wystudzeniu nie będzie wystarczająco gęsty, wystarczy go jeszcze raz przelać do garnuszka i pogotować. Jeśli będzie zbyt gęsty wystarczy dodać goracej wody i wymieszać.
- Całość wystudzić, przelać do słoiczków. Przechowywać w szafce w temperaturze pokojowej. Z przepisu otrzymacie około 1 litra golden syrupu.
Krem maślany
Oto długo oczekiwany przepis na krem maślany, niezwykle szybki i prosty, a jednocześnie niezbędny w pracy cukierniczej. Nadaje się zarówno do dekorowania babeczek, jak i całych ciast. Można go bez problemu barwić barwnikami spożywczymi, uzyskując fantastyczne rezultaty. Przepis zaczerpnęłam z blogu kulinarna muza, który bardzo serdecznie polecam, bo autorka rzeczywiście działa cuda ;).
składniki:
- 250g masła
- 250g cukru pudru
- 2 łyżki mleka
- 2 łyżeczki esencji waniliowej
- Dowolne barwniki spożywcze
- Masło w temperaturze pokojowej wkładamy do miski, dosypujemy do niego cukier puder i wlewamy esencję waniliową.
- Miksujemy na najwyższych obrotach, aż masa zrobi się puszysta i gładka, to zajmie jakieś 5-7 minut, wtedy wlewamy mleko i mieszamy na gładką masę.
- Teraz wystarczy, że dodamy jakiegoś barwnika i go dokładnie wmieszamy.
zdjęcie zaczerpnięte z blogu "kulinarna muza" - http://kulinarnamuza.wordpress.com/2012/03/02/krem-maslany-do-dekoracji-i-wyciskania-szpryca/ |
Lukier królewski
Przepis niezbędny dla każdego cukierniczego artysty. Doskonale nadaje się do wykonywania wielu dekoracji i ozdób. Po zastygnięciu jest dosyć twardy, toteż nie spłynie nam z wypieków, jak lukier tradycyjny ;). W sieci można znaleźć kilka przepisów, ja postanowiłam dodać ten zamieszczony na łamach "dekoracji ciast", ponieważ po wypróbowaniu mogę śmiało powiedzieć, że jest to bardzo dobry, szybki i łatwy przepis.
składniki
- 500 g cukru pudru (do polukrowania motylkowych ciasteczek wystarczy zaledwie połowa porcji)
- 2 białka (mogą być w proszku)
- łyżeczka soku z cytryny
wykonanie
- przesiej cukier puder do miski.
- dodaj białka i sok z cytryny, a następnie ubij składniki (4-5 min w przypadku miksera, a 6-7 jeśli robisz to ręcznie).
- lukier jest gotowy kiedy stanie się gładki i lśniący. Teraz możesz dodawać do niego wody. UWAGA: należy dodawać ją stopniowo, dosłownie po kilka kropel, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
konsystencje lukru
Lukier ma 3 konsystencje, w zależności o ilości wody, które służą do wykonywania różnych rodzajów dekoracji. Oto one:
- lukier tuż po przygotowaniu, bez dodatku wody, powinien tworzyć stożek i nie zlewać się w całość. W tej postaci nadaje się doskonale na małe elementy, takie jak kwiatki lub liście oraz stanowi dobre spoiwo do przyklejania owych dekoracji.
- po dodaniu odrobiny wody, lukier staje się bardziej płynny, zaczyna się lekko zlewać i tworzy jedynie lekki stożek. Jest wtedy idealny do obrysowywania krawędzi ciastek oraz wykrawania wzorów.
- jeśli dodamy znów trochę wody, lukier stanie się jeszcze bardziej płynny, zacznie się zlewać i nie utworzy stożka. Nadaje się wtedy do wypełniania obrysowywanych wzorów.
zdjęcie pochodzi z blogu "moje wypieki" |
informacje zaczerpnięte z nr 1 gazety "dekoracja ciast" DeAgostini
Lukier plastyczny
Jest niezbędnym składnikiem dekoracji wszelkich tortów i ozdób, jak sama nazwa wskazuje, ma konsystencję plasteliny, co sprawia, nadaje mu wiele zastosowań. Wprawdzie jego przygotowanie jest nieco trudniejsze i wymaga wprawy, jednak wytrwali będą nagrodzeni doskonałym materiałem cukierniczym :). Lukier można również kupić w wersji gotowej oraz w różnych kolorach, jest to jednak nieco drogi interes, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie (za kostkę 1kg zapłacimy ok 30 zł), dlatego polecam samodzielne wykonanie :). W swoich poszukiwaniach natknęłam się na mnóstwo przepisów, różniących się bardzo często jedynie szczegółami. Postanowiłam wykonać 2 z nich: pierwszy zamieszczony był na stronie kotlet.tv a drugi zaczerpnęłam ze strony Domowe-Wypieki.pl. Muszę przyznać, że ten drugi wypada zdecydowanie lepiej: jest bardziej plastyczny, masa nie zasycha tak szybko i zdecydowanie bardziej odpowiada moim wyobrażeniom na temat lukru plastycznego, pozwólcie zatem, że to ten właśnie przepis zamieszczę na stronie :).
zdjęcie pochodzi ze strony Domowe - Wypieki.pl |
składniki:
- 800g cukru pudru
- 100g glukozy (w proszku lub w płynie; ja daję w proszku)
- 4 łyżeczki żelatyny
- 70ml wody
- ewentualnie aromat migdałowy, waniliowy, cytrynowy lub pomarańczowy
- Żelatynę namaczamy w zimnej wodzie. Gdy napęcznieje podgrzewamy ją razem z glukozą, ciągle mieszając, aż się rozpuści i powstanie jednolita konsystencja. (Należy uważać, aby płyn się nie zagotował. Jeśli się zagotuje, trzeba ją wyrzucić i zacząć od początku).
- Gdy płyn przestygnie (ale nie całkowicie) dodajemy po trochu cukru pudru, ciągle mieszając. (Może nie będzie konieczne dodanie całego cukru. Trzeba wyczuć moment, kiedy masa będzie odpowiednia. Dużo zależy od jakości cukru pudru). Można dodać parę kropelek aromatu, według uznania. Masę wyrabiamy, aż będzie miała konsystencję plasteliny. (Masa na początku zagniatania strasznie się klei. To normalne, należy dalej zagniatać. Można pomóc sobie posypując ręce cukrem pudrem i zagniatając opuszkami palców).
- Masę rozwałkowujemy na blacie posmarowanym delikatnie olejem lub posypanym delikatnie mąką ziemniaczaną lub cukrem pudrem. (Osobiście preferuję smarowanie olejem. Jeśli masą chcemy obłożyć ciasto, należy rozwałkować ją na dużej powierzchni, dużo większej niż ciasto, aby masy na pewno starczyło na jego obłożenie) i gotowe :).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz